Balustrady balkonowe: funkcjonalność i walory estetyczne

balustrady balkonowe

Balustrady balkonowe, czyli inaczej barierki, pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, gdyż, dobrze dobrane do charakteru całego domu, czy mieszkania, są jak soczysta wisienka na torcie, ale mają również zapewniać nam bezpieczeństwo, gdy wychodzimy na balkon, czy taras.
Balustrady produkuje się z różnych materiałów oraz w różnych modelach. Decyzja o wyborze balustrady nie może być podjęta zbyt pochopnie. Dlaczego jest to takie ważne? Czym kierować się podczas dokonywania takiego wyboru? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w niniejszym tekście. W razie jakichkolwiek pytań, nie wahaj się, tylko napisz do nas !

Balustrady balkonowe – pierwsze kroki

Kształt balkonu jest jednym z pierwszych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Większość z nich ma formę prostokąta, ale zdarzają się również balkony półokrągłe. Ten typ wymaga zdecydowanie więcej pracy przy montowaniu balustrady, co ma wpływ zarówno na jej cenę, jak i czas, który trzeba temu poświęcić.
Nie tylko esteci będą, podczas wyboru balustrady, brali pod uwagę wygląd innych balkonów (jeśli mieszkają w bloku, czy kamienicy) oraz wygląd całego budynku, by ich balkon prezentował się dobrze nawet z tzw. ulicy.
Jest to dość dobry tok myślenia, tj. refleksja nad charakterem całego budynku. Łatwo można wtedy zaobserwować, że np. bardzo wysunięte, duże balkony wyglądają gorzej, gdy ich balustrady są całkiem zabudowane. Taka obserwacja własnego otoczenia pomoże w podjęciu dobrej decyzji.

Materiały, z których powstają balustrady balkonowe, muszą korespondować ze stylem całego budynku. Balkon czy taras w domu z ogrodzeniem kutym powinien mieć również balustrady kute. W nowoczesnych projektach architektonicznych często wykorzystuje się natomiast np. balustrady szklane, gdyż świetnie oddają minimalistyczny charakter i prostotę tego stylu.
Stalowe, czy murowane spotykamy chyba najczęściej w blokach. Kolor elewacji budynku ma również duże znaczenie. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie balustrady z tego samego materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie domu, w przypadku domków jednorodzinnych.

Balustrady balkonowe- funkcjonalność, a estetyka

Jednak największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć podczas wybierania balustrady, jest idealne połączenie jej funkcjonalności z walorami estetycznymi. By bezpiecznie czuć się na własnym balkonie należy zamontować na nim balustradę odpowiedniej wysokości- nie może być za niska. Za wysoka natomiast sprawi, że przebywanie na balkonie nie będzie sprawiało przyjemności, gdyż możemy czuć się jak w klatce. Balustrady, których szczeble rozstawione są zbyt szeroko, wywołują niebezpieczeństwo dla np. małych dzieci, czy zwierząt, które mogą, niezauważenie i przypadkiem, przez nie wypaść. Drobne przedmioty, które upuścimy, również mogą wylądować na trawniku. Kompletnie zabudowane balustrady są natomiast mało estetyczne. Również poręcz musi być wygodna do trzymania, niezbyt śliska i, przy okazji, kompatybilna ze stylem balustrady.

Balustrady, a mały balkon

A jak poradzić sobie z optycznym powiększeniem małego balkonu? Zamontowanie balustrady blisko krawędzi płyty balkonowej rozwiąże ten problem. Właśnie na takie detale należy zwracać szczególną uwagę, gdyż, koniec końców, to właśnie one decydują o efekcie finalnym w postaci pięknego, lub nie, balkonu.

o, jaką balustradę wybierzemy będzie miało wpływ na to, jak przyjemnie będziemy spędzać na balkonie czas, a co za tym idzie, jak go, koniec końców, zagospodarujemy. By balkon stał się pełnoprawnym pomieszczeniem w naszym domu, należy dołożyć wszelkich starań, by nie zmienił się w mały garaż. Tak właśnie może się stać, jeśli nie będziemy z jego wyglądu zadowoleni.
Jeśli chcesz wymienić w swoim domu, czy mieszkaniu balustradę balkonową, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Jeśli potrzebujesz rady, co do jej wyboru, skontaktuj się z nami, a z przyjemnością zaradzimy wszystkim problemom i wyjaśnimy wszystkie zawiłości tej pozornie łatwej czynności, jaką jest właśnie wybór balustrady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *